- 11 sierpnia 2022
- Autor Autopasja
- Kategorie: Klimatyzacja, Porady
- 104
Jeszcze kilka dekad temu klimatyzacja w samochodzie była luksusem, na który niewielu było stać. Dziś jest ona w standardzie niemal każdej marki motoryzacyjnej. Jednak to, o czym kierowcy często zapominają, to regularny serwis. A to duży błąd, który może kosztować nawet zdrowie i życie.
Zacznijmy od tego, jak w ogóle działa klimatyzacja. Zainstalowany w aucie klimatyzator pobiera gorące powietrze, które następnie schładza. Odpowiedzialny za to jest czynnik chłodniczy np. 134a w samochodach produkowanych do 2017 r. lub R1234yf w nowszych modelach, który cyklicznie zmienia go ze stanu ciekłego w lotny i ponownie w ciekły. Skutkuje to obniżeniem temperatury. Jeśli wszystko działa sprawnie, cieszysz się w samochodzie przyjemnym chłodem.
Problem jednak w tym, że w przeciwieństwie do silnika, usterka układu klimatyzacji nie pokaże ci się, jako świecąca kontrolka na desce rozdzielczej. Doświadczysz tego prawdopodobnie w najmniej przyjemny sposób – brakiem chłodzenia podczas trasy w ekstremalnych upałach. Ta usterka może spowodować nie tylko brak komfortu, ale również m.in. zasłabnięcie za kierownicą i wypadek, szczególnie, że temperatura wewnątrz samochodu latem może dochodzić do nawet 50-60 stopni Celsjusza!
Cały proces sprawdzenia klimatyzacji powinieneś wykonać przynajmniej raz w roku. Nie ulegaj jednak złudzeniu, że sam dasz radę sprawdzić układ. Klimatyzacja samochodowa, ze względu na złożoną budowę, powinna być serwisowana wyłącznie w wyspecjalizowanych punktach, które posiadają profesjonalny sprzęt oraz wyszkolonych specjalistów.
Paweł Kwiatek, współwłaściciel warsztatu “Autopasja”, zwraca uwagę na 3 główne punktów serwisu klimatyzacji:
Podczas serwisu sprawdzana jest szczelność oraz uzupełniany jest czynnik chłodniczy o jego nominalną ilość, wyznaczoną przez producenta samochodu. Uzupełniany jest także olej w układzie klimatyzacji. Dodatkowo można wykonać odgrzybianie parownika (do którego czynnik dociera w postaci lotnej i który oddaje niską temperaturę gazu do kanałów wentylacyjnych pojazdu) oraz ozonowanie całego układu.
Umawiając się na usługę, zyskasz pewność, że klimatyzacja w samochodzie będzie działać sprawnie i nie spotka cię niemiła niespodzianka w trasie.
To niezbędna czynność za każdym razem, gdy układ klimatyzacji jest otwierany. Jest to o tyle ważne, że rozszczelniony filtr bardzo szybko traci swoje właściwości absorpcyjne. A to właśnie ten filtr odpowiedzialny jest za neutralizowanie zapachów w samochodzie. Usługę najlepiej połączyć z ozonowaniem, jeśli nie zdecydowałeś się na nią podczas serwisu z punktu powyżej.
Profesjonalny warsztat zadba też o wyczyszczenie kanałów, które dystrybuują powietrze do i z wnętrza kabiny oraz sprawdzi drożność kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji.
Poza najczęstszymi usterkami, jakimi są m.in. rozszczelnienia układu, najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne są również chłodnice czynnika klimatyzacji tzw. skraplacze. Dzieje się tak ze względu na ich umiejscowienie z przodu samochodu i bardzo mocnej ekspozycji na ciała obce, jak np. drobne kamienie, które trafiają w twój samochód spod kół pojazdów, za którymi jedziesz. Przy dużej prędkości potrafią skutecznie dostać się przez atrapę zderzaka i wbić się w chłodnicę, doprowadzając ją do rozszczelnienia.
Jeśli więc zauważysz, że szyby twojego samochodu parują lub klimatyzacja nie chłodzi już tak, jak dawniej, koniecznie umów się na wizytę w warsztacie Autopasja.